Med regn og byger i løbet af formiddagen og starten på eftermiddagen, kunne man godt frygte en gentagelse af klubmesterskabet i Vejle om onsdagen, hvad vejret angik. Vejret artede sig fra en OK side, og alle kom vist tørskoede til mål.
Vi var en pæn flok – 9 i alt – fra OK Gorm til start i Kolding. Jakob og Jørgen havde været med helt ind i maskinrummet som henholdsvis stævnekontrollant og banekontrollant, så de kunne ikke deltage i dagens løb.
Banerne var krydret med røde afspærringer på kortet, men ikke nødvendigvis i virkeligheden, så man skulle være opmærksom på ikke at krydse ind over de forkerte steder.
Første interview var med OK Gorms pt. fremmeste landsholdsløber, nemlig Josefine, der udtalte at hun havde lavet et stort bom, men alligevel vandt hun dog en bronzemedalje. Så vidt jeg husker mente hun, at hun havde bommet 25 sekunder. Faktisk det samme som Toke der vandt guld, mente han havde bommet, der var vist noget med en blindgyde, som flere løb ned i.
På Poul Eriks bane (H75) var der en overflod af diskvalifikationer som følge af en ikke klippet post, samme post gik igen på andre baner også, den var åbenbart meget nem at glemme, viste det sig.
Flere baner havde kortvend, og det gav en noget intensiv jagt på poster lige før målposten, da der var klemt en del på inde på et lille område, efter at man havde lavet kortvend.
Alt i alt vil jeg dog mene, at de fleste syntes, at banerne var gode og tilpas svære. Nu kan vi så glæde os stafetten i morgen. Start var en meget mørk tunnel, så de fleste var spændte eller ligefrem frygtede lidt hvad der ventede på den anden side.
Baner findes her: O-Track Se under DM sprint 2026
Øvrige resultater kan findes her:
https://liveresultat.orientering.se/followfull.php?comp=36618&lang=sv
Henrik





