Midtjysk Sprint Cup og JFM-sprint i Viborg i weekenden d. 31.maj – 1. juni 2025.
Da jeg synes, det er rigtig sjovt at løbe by-orienteringsløb – altså sprintløb havde jeg tilmeldt mig dette stævne i alle fire etaper, hvoraf den ene udgjorde det for JFM-sprint. Det lyder måske lidt underligt, at jeg melder mig til sprintløb med den fart, jeg løber med, men banerne er jo ikke så lange, og der er ikke en masse brombær, væltede træer, grøfter eller andet man skal igennem, og så synes jeg bare, det er rigtig sjovt! Det kan varmt anbefales til alle! På de to første etaper var der ikke andre løbere med fra OK Gorm, men om søndagen var vi 8 løbere fra klubben, der deltog.
Vejret var fint begge dage, og regnen nåede heldigvis ikke til Viborg. De to første etaper blev løbet i Viborg Øst omkring Viborg gymnasium i et område med en del græsarealer og stier omkring boligblokke. Selvom jeg ikke vandt nogen af etaperne, gik det rimeligt, og jeg var glad og godt tilfreds med løbene. Erik var med men ville ikke selv løbe en bane, så han stod jo klar til at modtage mig, når jeg kom i mål.
Om søndagen løb vi i Viborg centrum med stævneplads på Toldboden 1-3- i et område med gader, parkeringsarealer og parker. 3. etape gjaldt JFM i sprint. Det var dejligt at se de andre Gorm-løbere, og humøret var højt inden starten. Men jeg har nok aldrig løbet så dårligt før. Da jeg skulle fra post 4 til post 5 fik jeg af en eller anden grund lavet ”kortvend” så nord blev til syd og omvendt, og jeg løb rundt i flere gader og retninger, inden jeg kom rigtigt ind på kortet igen og fandt post 5, så jeg kunne komme videre. Det var ellers ikke, fordi banen var så svær, og bagefter kan man slet ikke forstå, hvorfor det kunne ske, at man kunne tage så meget fejl! Men det betød jo så, at jeg kom for sent i mål og blev diskvalificeret. ØV, øv! Men heldigvis kom der dog medaljer hjem til OK Gorm, da både Nina (D21) og Toke (H40) vandt deres baner, Alberte (D14) fik en 3.plads og Pernille (D45) en andenplads. Efter min oplevelse på 3. etape så passede jeg bedre på under sidste etape, og da benene efterhånden også var ved at være godt brugte, tog jeg det lidt mere med ro, og det gik fint nok, og jeg gennemførte og kom i mål til tiden.
Selvom det gik så dårligt på 3.etape, så har det været sjovt at være med, og jeg har ikke tabt modet af den grund! I pinsen er der Fynsk Sprintcup, men det kan jeg ikke deltage i i år, men måske næste år? Men held og lykke til de løbere fra klubben, der deltager i dette stævne!
O-løbshilsen Inger Jensen
Sofie på vej i mål på billedet til venstre og på billedet til højre ses sprint klubmestrene inkl. Inger 🙂