Orienteringsklubben Gorm Jelling | Skiklubben Gorm Jelling


I weekenden 25. og 26. oktober blev de spanske sprintmesterskaber afviklet.
Om lørdagen var det de individuelle mesterskaber og søndag var det 4 mands mixstafet.
6 Gormmedlemmer deltog. De to gamle, Asta og KK, og så de yngre med Chris, Oscar, Sara og Nerea.
Mesterskaberne blev afviklet ”relativt tæt på Alicante”, så vi havde ”kun” godt 400 km at køre for at komme frem. Arrangørklub var Club Veleta som er hjemmehørende i Granada, men løbene fandt sted i den lille Andalusiske by Frailes. Vi var kommet til ”olivenland”. OVERALT var der store olivenmarker i det storkuperede terræn, vi var omgivet af.
Lørdagens individuelle mesterskaber var resultatmæssigt ikke noget at prale af for Gormløberne. Sara bommede og blev skuffende nr. 11, Oscar havde dagens bedste Gorm resultat og kom flyvende i mål på en 6. plads. Chris kom 6 min for sent til start. Nerea var heller ikke tilfreds. De to gamle er bare for gamle og langsomme. Asta hoppede over post 2. Jeg selv blev nr. 6 af 9, hvoraf to havde fejlklip.
Søndagens mixstafet gik meget bedre. I mixstafet dannes der hold af de bedste fra regionen. Som medlem af San Joan Orienteringsklub vil man således kunne blive udtaget til regionsholdet for Valencia og således kæmpe med de bedste hold fra de andre regioner i Spanien. Man kan sammenligne det med Kredsungdomsmatch. I Spanien er der 17 regioner.
Nerea vandt sammen med sit hold guld i H/D12, Sara vandt med sit hold bronze i H/D 14, Oscar vandt sølv med sit hold H/D 18 elite og Chris vandt bronze med sit hold i H/D 35.


Asta og jeg løb på samme hold, men der manglede en sidste turs dame, så vi var kun tre. Asta løb første tur og måtte udgå. Jeg løb 3. tur og havde et udmærket løb. Der er mange ting ved et sådan stævne OK Gorm gør bedre, men stemningen på stævnepladsen var fantastisk, når løberne passerede publikumsposten. Stemningen kan vi ikke hamle op med.

PS: Vi har i øvrigt rigtig dejlig vejr, sol og 24 – 26 grader.

PPS: Nerea var kørt mod Valencia, da vi skulle have Gorm “hold” billede taget. Men hun har efterfølgende sendt et billede, hvor hun bærer sin Gorm overtræksjakke, så hun får lov at stå øverst i artiklen.

Find vej i...Find vej i Danmark 

Et tilbud om en lidt anderledes tur i skoven

Orientering i skolen
Inspiration til orienterings-aktiviteter i idrætsundervisningen

Jelling Løbet

Sydkredsen

OK Gorm Aktuelt

Resultat – Hastrup – 29-11-2025
Klubtur til Nordjysk 2-dages d.6.-8. marts 2026.
Tilmelding i Gorm Event.

Startsteder o-løb

Gødding Skov:

skovlegepladsenNaturstyrelsen

Tykhøjet Krat:

Sydlige P-plads Nordlige P-plads

Jelling:

Klubhus – kør ind i skoven ad Skovgade fra nord, der er skilt på skovvejen

Jelling:

Bredagerskolen – indkørsel fra Bredager

Brandbjerg:

ved Højskolen

Gyttegård:

P i vestlige del

Engelsholm:

P ved slottet

Gadbjerg:

skovlegeplads (Allévej)

Hastrup:

Kjærvej 1,  7323 Give (3 km N for Thyregod)

OK SNAB:

normale startsteder

Tilmelding til o-løb:

O-service

 


SPONSORER & SAMARBEJDSPARTNERE

Elite Vejle

Jelling musikfestival

Middelfart Sparekasse

Jelling Sparekasses Fond